Menu:Aktualizace:

29. května, 2020


Kalendář

Kalendář 2020

červenec 2021
Festival Pivní Zakarpatí - Pylypets (více zde)

rok 2020
Odhalení pamětní tabule Ludvíka Svobody (více zde)

květen 2020
Setkání členů České pedologické společnosti a Societas pedologica slovaca v Užhorodě (více zde)

28. 10. 2019
101. výročí založení ČSR (více zde)

10. 9. 2019
Odhalení pamětní tabule Ivana Olbrachta (více zde)

10. 9. 2019
Krajanský večer v Užhorodě (více zde)

6. - 8. 9. 2019
České dny v Zakarpatí (více zde)

3. - 7. 7. 2019
Festival Pivní Zakarpatí - Pylypets (více zde)

25. - 26. 6. 2019
Návštěva delegace Senátu Parlamentu ČR v Zakarpatí (více zde)

24. 5. 2019
Slavnostní odhalení basreliéfu T. G. Masaryka v Mukačevu (více zde)

...

Aktuálně

29. května 2020

Klub T. G. Masaryka v Užhorodě obdržel oficiální povolení Výkonného výboru Mukačevské městské rady k instalaci pamětní desky k památce podnikatele Tomáše Bati. Pamětní deska bude umístěna na fasádě budovy na rohu ulice Jaroslava Mudroho a náměstí Cyrila a Metoděje v Mukačevu, ve které byl v obodbí 1. ČSR obchod s obuví firmy Baťa.

2. května 2020

Festival Pivní Zakarpatí 2021 - Pylypec

V červenci 2021 se pod záštitou Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě uskuteční další ročník festivalu Pivní Zakarpatí. Další informace najdete na webové stránce festivalu Pivní Zakarpatí.

19. března 2020

Projekt pamětní tabule k památce Ludvíka Svobody

Krajanský spolek Klub T. G. Masaryka v Užhorodě spolu s dobročinným fondem ViZa a Krajem Vysočina plánují v roce 2020 odhalit pamětní tabuli k památce armádního generála Ludvíka Svobody, který mimo jiné v Užhorodě působil jako důstojník Československé armády. Tabule bude umístěna na jedné z budov na Nábřeží Nezávislosti.

15. ledna 2020

Povolení k odhalení pamětní tabule Ivanu Olbrachtovi

Krajanský spolek Klub T. G. Masaryka v Užhorodě obdržel povolení k odhalení pamětní tabule v obci Polana, kde Olbracht krátce pobýval - právě při jeho pobytu v tomto místě vzniklo dílo O smutných očích Hany Karadžičové. Podle příběhu židovského děvčete byl později natočen film Hanele.

povoleni-olbracht-polana-2020
15. ledna 2020

Setkání členů České pedologické společnosti a Societas pedologica slovaca v Užhorodě

Krajanský spolek Klub T. G. Masaryka v Užhorodě připravuje na květen 2020 setkání členů České pedologické společnosti a Societas pedologica slovaca, které proběhne v Užhorodu. Podrobnosti připravujeme.

9. ledna 2020

Pozdrav od hejtmana Kraje Vysočina

pozdrav-hejtmana-kraje-vysocina-2019
24. listopadu 2019

Dne 6. listopadu 2019 se uskutečnila beseda předsedy Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě – Ivana Latka – se zástupci a členy Společnosti přátel Podkarpatské Rusi v Praze. Akce se zúčastnili i představitelé Masarykova demokratického hnutí v Praze, sochař – Eudard Aleksij – autor pomníků Masarkya, Komenského a Olbrachta, a také občané Zakarpatí žijící v České republice. Tématem besedy byly události a akce na Podkarpatské Rusi k letošnímu stému výročí připojení regionu k Československu, současná situace v zemi, česká a slovenská menšina v Zakarpatí a jejich spolky. Také se hovořilo o projektech připravovaných na příští období a o ediční činnosti Klubu T. G. Masaryka a Užhorodského spolku Slovákov. Na závěr setkání hosté z Užhorodu předali svým hostitelům letošní publikace.

31. října 2019

Dne 28. října 2019 si členové Klubu T. G. Masaryka a Užhorodského spolku Slovákov připomněli již 101. výročí vzniku Československé republiky tradičně u pomníků T. G. Masaryka a M. R. Štefánika v Užhorodě.

vyroci-prvni-csr-101 vyroci-prvni-csr-101 vyroci-prvni-csr-101
19. září 2019

Dne 10. září 2019, proběhlo v Užhorodě v rámci 100. výročí připojení Podkarpatské Rusi k ČSR několik událostí. Krátce po obědě se uskutečnilo setkání účastníků u památníků Masaryka a Štefánika, kde členové delegace z České republiky položili věnce k památce těchto dvou významných státníků. Krátce před krajanským večerem byla slavnostně odhalena pamětní tabule - bas-reliéf - Ivana Olbrachta - na budově kafé-muzea Pid Zamkom na Olbrachtově ulici. Slavnostního odhalení se zúčastnili a proslovy přednesli - Generální konzul SR v Užhorodě - Miroslav Mojžita, zástupce starosty Užhorodu - Oleksandr Bilak, předseda Dobročinného fondu ViZa - Volodymyr Čubirko, organizátor - za Masarykavo demokratické hnutí v Praze - Erik Lukas, předseda Klubu T. G. Masaryka a Užhorodského spolku Slovákov - Ivan Latko, majitel a provozovatel kafé-muzea Pid Zamkom - Jurij Rusnak a samozřejmě autor díla - sochař Eduard Aleksij. V rámci krajanského večera proběhlo také slavnostní premiérové promítání nového dokumentárního filmu - Podkarpatská rusínska maliarska škola. Akce se zúčastnili organizátoři z ČR - členové Masarykova demokratického hnutí, členové českých a slovenských krajanských spolků z Užhorodu, turisté a místní občané. Celou akci doprovázelo kromě dobré nálady díky místnímu folklornímu triu pod vedením Miroslavy Kopinec také dobré počasí a v neposlední řadě také velmi zdařená ochutnávka zakarpatských specialit kafé-muzea Pid Zamkom.

krajansky-vecer-v-uzhorode-2019 krajansky-vecer-v-uzhorode-2019 krajansky-vecer-v-uzhorode-2019

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

2. září 2019

Dne 10. září 2019 pořádá Masarykovo demokratické hnutí a Klub T. G. Masaryka v Užhorodě pod záštitou Pardubického kraje Krajanský večer v Užhorodě, který se uskuteční v Café-muzeu Pid Zamkom v rámci programu oslav 100. výročí od připojení Podkarpatské Rusi k ČSR. Součástí večera bude folklorní vystoupení a promítání dokumentárního filmu. V tento den také proběhne slavnostní odhalení pamětní tabule Ivana Olbrachta.

1. září 2019

Ve dnech 6. - 8. září 2019 pořádají Ústecký kraj, Český dům Regionu a Ústecko-zakarpatská agentura, z.s., České dny v Zakarpatí. Jejich součástí bude představení českých firem, kultury, jídla, piva a bohatý doprovodný kulturní program. Akce se zúčastní také zástupci Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě. Festival se uskuteční na Národním náměstí - před budovou Krajského úřadu - a v první den bude zahájen ve 14:00 hodin kyjevského času.

13. srpna 2019

Na podzim roku 2019 připravuje autorka Barbora Zavadilová vydání své knihy Má rusínská vyšívanka, ve které se vydala putovat po stopách své babičky na Zakarpatskou Ukrajinu. Podrobnosti o knize a jejím předprodeji najdete zde.

7. srpna 2019

Na začátku července navštívila Zakarpatí také skupina turistů z Čech. V rámci jejich zájezdu proběhlo setkání u busty T. G. Masaryka s následnou prohlídku města, kterou provedl předseda Klubu T. G. Masaryka - Ivan Latko. Jsme rádi, že se k nám vrací stále více turistů - krajanů, a také jsme rádi, že nás oslovují a mají zájem o historii této části bývalého Československa. Fotografie uveřejňujeme rádi a s dovolením organizátora zájezdu - cestovní kanceláře Hoška Tour, Lázně Bělohrad.

turiste-lazne-belohrad-2019 turiste-lazne-belohrad-2019 turiste-lazne-belohrad-2019
26. června 2019

Ve dnech 25. - 26. června 2019 navštívili Zakarpatí zástupci výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR a společně se zástupci české diplomatické mise na Ukrajině - v čele s velvyslancem ČR na Ukrajině a generálním konzulem ČR ve Lvově - proběhlo setkání se zástupci místní samosprávy - Užhorodskou městskou radou a Mukačevskou městskou radou, společností Eurokar, podniku na montáž automobilů značky Škoda v obci Solomonovo, a místními vzdělávacími institucemi s českým vyučovacím jazykem. Součástí výjezdu delegace bylo také setkání se zástupci a členy místních krajanských spolků - Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodské společnosti J. A. Komenského, kteří se zúčastnili piety u busty T. G. Masaryka a zajistili prohlídku historické části města Užhorodu "po českých stopách".

29. května 2019

V pátek, 24. května 2019, byla odhalena tabule (bas-reliéf) k památce prezidenta 1. Československé republiky - T. G. Masaryka - na budově Střední zemědělské školy v Mukačevu (МУКАЧІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ КОЛЕДЖ). Odhalení tabule se zúčastnili - konzulka Generálního konzulátu České republiky ve Lvově - paní Valéria Füleová, konzul Generálního konzulátu Slovenské republiky v Užhorodě - pan Daniel Caban, předseda Dobročinného fondu ViZa - pan Volodymyr Čubirko, zástupce Masarykova demokratického hnutí - pan Erik Lukas, ředitel Střední zemědělsté školy - pan Jurij Sadvari, představitelé Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodského spolku Slováků, krajané a žáci školy. Po kratkých vystoupeních jednotlivých hostů proběhlo slavnostní odhalení tabule, jejímž autorem je krajan - pan Eduard Aleksij. O této akci byla natočena a odvysílána reportáž v místní TV SIRIUS. Klub T. G. Masaryka v Užhorodě do konce roku (v září 2019) plánuje odhalit další pamětní tabuli - tentokrát k památce klasika české literatury - Ivana Olbrachta.

odhaleni-basreliefu-masaryka-mukacevo-201905 odhaleni-basreliefu-masaryka-mukacevo-201905 odhaleni-basreliefu-masaryka-mukacevo-201905
odhaleni-basreliefu-masaryka-mukacevo-201905 odhaleni-basreliefu-masaryka-mukacevo-201905 odhaleni-basreliefu-masaryka-mukacevo-201905
odhaleni-basreliefu-masaryka-mukacevo-201905 odhaleni-basreliefu-masaryka-mukacevo-201905 odhaleni-basreliefu-masaryka-mukacevo-201905
odhaleni-basreliefu-masaryka-mukacevo-201905 odhaleni-basreliefu-masaryka-mukacevo-201905 odhaleni-basreliefu-masaryka-mukacevo-201905
15. května 2019

Hudba nezná hranic, jak už název napovídá, je jedinečný projekt přeshraniční spolupráce uměleckých škol – Základní umělecké školy v Potštátu a Užhorodské dětské školy umění v ukrajinském Užhorodu. Tyto dvě školy jsou od sebe na první pohled docela vzdálené, a přitom díky společnému projektu velmi blízké. Srdcem projektu je ředitelka ZUŠ v Potštátu – paní Jana Kozubíková, díky které existuje spolupráce i s dalšími institucemi na Zakarpatské Ukrajině – jde např. o užhorodskou pobočku Kyjevské slovanské univerzity, Lesotechnický institut v Chustu, Dětskou školu umění v Teresvě, a také s českými krajanskými spolky v Užhorodě.

První myšlenka se zrodila už v roce 2004, kdy byla paní ředitelka oslovena pány Ing. Liborem Chytilkem a Ivanem Latkem z Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a již následující rok se žáci a učitelé potštátské ZUŠky prezentovali na turné po Zakarpatské Ukrajině. Cílem této družby jsou mimo právě společné koncerty žáků a učitelů, které se konají střídavě v České republice a na Ukrajině.

Tento rok mohly svá esa vyložit paní učitelky Oksana Gorzova a Oksana Peleško z Užhorodské dětské školy umění, které s sebou přivezly mladé klavíristy. Žáci věkové kategorie 12-15 let předvedli nastudované skladby a podle složitosti ani laikovi nemohlo uniknout a bylo velice pravděpodobné, že se se svými výkony účastní mezinárodních soutěží.

V rámci výjezdu na Moravu přednesli skladby celkem na třech koncertech. První koncert se uskutečnil přímo v sále ZUŠky v Potštátu, druhý koncert se konal v lázeňském městě Teplicích nad Bečvou. Poslední koncert proběhl v sobotu, 4. května 2019, v komorní atmosféře galerie M+M v Hranicích, kdy jako poděkování za skvělý umělecký zážitek hostům z Ukrajiny zahráli a zazpívali učitelé potštátské ZUŠky v čele s panem učitelem Mgr. Karlem Kotrlou, a díky zvoleným známým lidovým písním se přidali také posluchači v publiku.

Projektu Hudba nezná hranic přeji, aby jeho srdce bušilo silně a bez arytmie, aby se společné akce konaly dále a abychom se těchto akcí mohli účastnit i v budoucnu.

kvetnove-koncerty-ramci-projektu-hudba-nezna-hranic kvetnove-koncerty-ramci-projektu-hudba-nezna-hranic
kvetnove-koncerty-ramci-projektu-hudba-nezna-hranic kvetnove-koncerty-ramci-projektu-hudba-nezna-hranic

Plakát ke koncertům je ke stažení zde.

17. dubna 2019

Dne 11. dubna 2019 navštívili zástupci Klubu T. G. Masaryka a Užhorodského spolku Slovákov město Mukačevo, kde se setkali s ředitelem místní Agrární školy - panem Jurijem Sadvari. Na základě povolení z loňského roku a dokončení díla se dohodli na odhalení basreliéfu T. G. Masaryka na budově školy - ulice Tomáše Masaryka 32, které proběhne v pátek, 24. května 2019, kyjevského času. Akce se zúčastní představitelé místní samosprávy, školy, Generálního konzulátu ČR ve Lvově, zástupci Fondu ViZa, Masarykova demokratického hnutí z Prahy, přátelé české kultury z regionu a z České a Slovenské republiky a místní krajané.

10. března 2019

Za účasti představitelů Generálního konzulátu ČR ve Lvově - generálního konzula Pavla Peška, konzula Igora Šedo, konzulky Generálního konzulátu SR v Užhorodě Janky Dvorecké, ředitele fondu ViZa - Volodymyra Čubirka, představitelů Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodského spolku Slovákov, krajanů a občanů Užhorodu, byla odhalena dvojjazyčná pamětní deska, která připomíná původ budovy - Domu Prosvity. Budova byla postavena v roce 1928 mimo jiné také díky finančním příspěvkům prezidenta Masaryka a zástupců československé vlády. Při slavnostním odhalení desky promluvili generální konzul - Pavel Pešek, předseda Spolku Prosvita - Pavlo Fedaka, konzulka Janka Dvorecká, Volodymyr Čubirko, Ivan Latko a pamětník - Pavlo Fedaka starší. Přítomní ve svých proslovech uznali, že se za období Československa na území tehdejší Podkarpatské Rusi a dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny odvedl velký kus práce a odhalením této pamětní desky připomněly ukrajinské, české a slovenské krajanské spolky další československou stopu do tohoto regionu. Po skončení akce proběhlo ve středisku českých a slovenských krajanských spolků krátké posezení s občerstvením.

odhaleni-tabule-prosvita-2019 odhaleni-tabule-prosvita-2019
25. února 2019

Ve dnech 20. - 23. února 2019 se uskutečnila pracovní návštěva partnerského regionu Vysočina v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Zástupci Kraje Vysočina a Dobročinného fondu ViZa navštívili místa oblasti, ve kterých se plánují investiční projekty. Jedná se např. o výměny oken, rekonstrukce vytápění, opravu ambulance apod. ve městech Chustu, Mukačevo, Perečin, obcích Danylovo, Kopašnovo, Nižné Selišče, Ploske, Mynaj. Na závěr návštěvy se uskutečnila společná večeře, které se zúčastnil také předseda Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě.

20. února 2019

Dne 7. března 2019 ve 13 hodin místního (kyjevského času) proběhne slavnostní odhalení pamětní desky na budově Prosvity, ve které sídlí mimo jiné i české a slovenské krajanské spolky, připomínající původ této stavby. Dvojjazyčná cedule obsahuje informace o architektech, kteří stavbu navrhli a stavební společnosti, která budovu v roce 1928, tedy za období, kdy byla Podkarpatská Rus součástí Československa, postavila. Pamětní deska byla financována zástupci ukrajinského spolku Prosvita, Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodského spolku Slovákov. Na slavnostní odhalení jsou pozváni zástupci Generálního konzulátu ČR ve Lvově, Generálního konzulátu SR v Užhorodě a krajané.

9. února 2019

Dne 5. února 2019 zemřela paní profesorka Iryna Hojdašová, od roku 1998 členka Rady Klubu T. G. M. v Užhorodě, autorka knih Čeština pro Ukrajince a Чеська мова, pravidelně se účastnila akcí spolku a aktivně propagovala českou kulturu na Ukrajině. Čest její památce.

21. listopadu 2018

Generální konzulát Slovenské republiky v Užhorodě plánuje dne 26. listopadu 2018 ve 12. hodin slavnostní odhalení pamětní tabule k památce Alexandra Dubčeka. Tabule bude umístěna na budově školy č. 4 s posílenou výukou slovenského jazyka - na Županátském náměstí 10.

21. listopadu 2018

Při příležitosti 100. výročí vzniku 1. Československé republiky zahájil Generální konzulát Slovenské republiky v Užhorodě výstavu "Milan Rastislav Štefánik - významný slovenský a evropský diplomat". Vernisáž se uskutečnila dne 14. listopadu 2018, výstava je umístěna v knihovně Užhorodská národní univerzity. Zahájení výstavy se zúčastnili bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster, představitelé Generálního konzulátu ČR v Užhorodě, generální konzul ČR ve Lvově Pavel Pešek, předseda Prešovského samosprávného kraje Milan Majerský, zástupci místní samosprávy, členové Užhorodská spolku Slováků a Klubu TG Masaryka v Užhorodě, občané Užhorodu a další. Před otevřením proběhlo společné setkání a položení kytic u památníku M. R. Štefánika a T. G. Masaryka v Užhorodě.

23. září 2018

Ústecký kraj pořádá prostřednictvím neziskového spolku - Ústecko-zakarpatské agentury, z.s., České dny v Užhorodě, které se konají ve dnech 27. - 30. září 2018. Jejich součástí bude představení českých firem, kultury a gastronomie. Akce se zúčastní také zástupci Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě.

5. září 2018

Zástupci Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě obdrželi oficiální povolení k odhalení pamětní tabule k památce podnikatele Tomáše Bati. Pamětní tabule bude umístěna v obci Korytnyany nedaleko Užhorodu.

8. srpna 2018

Společnost přátel Jaroslava Foglara uskutečnila výpravu napříč celým územím bývalé ČSR - od Aše po Jasiňu. Reportáže z cesty najdete na www.iklubovna.cz. Setkání se zástupci Klubu T. G. Masaryka, členy, krajany a turisty z Uherského Hradiště proběhlo symbolicky u památníku T. G. Masaryka.

100-let-ceskoslovenska-od-jasiny-do-ase-republika-je-nase 100-let-ceskoslovenska-od-jasiny-do-ase-republika-je-nase
8. srpna 2018

Pardubický kraj pořádá slavnostní večer při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky, který proběhne dne 27. října 2018 v Litomyšli. Na akci jsou pozváni zástupci Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě.

3. července 2018

Ke stému výročí Československé republiky připravuje Společnost přátel Jaroslava Foglara jedinečnou cestovatelskou akci - dobrodružnou výpravu napříč celým územím bývalé ČSR - od Aše po Jasiňu. Více na www.iklubovna.cz. Klub T. G. Masaryka se k akci připojí v Užhorodě ve čtvrtek - 2. srpna v 10:00 hodin - při společném položení kytic u památníku T. G. Masaryka.

28. června 2018

Dne 28. června 2018 proběhne slavnostní otevření Českého domu regionu v Užhorodu, který bude provozovat Ústecko - zakarpatská agentura, z. s. v rámci spolupráce mezi Ústeckým krajem a Zakarpatskou oblastí. V Českém domě region budou poskytovány obecně prospěšné služby, jejichž cílem je rozvoj a propagace obou regionů, podpora cestovního ruchu, úzká spolupráce s podnikatelskými subjekty a také zajištění propojení produktů se službami a zážitky. Více na www.uzazs.cz

10. června 2018

Zástupci spolků Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodské společnosti české kultury J. A. Komenského obdrželi povolení k odhalení pamětní tabule T. G. Masaryka v Mukačevu od Mukačevské městské rady. Slavnostní odhalení by mělo proběhnout v příštím roce. Pamětní tabule bude umístěna na Masarykově ulici na budově Střední zemědělské školy.

povoleni-k-odhaleni-pametni-tabule-masaryk-mukachevo
3. června 2018

V březnovém zpravodaji - bulletinu - Československého ústavu zahraničního v Praze vyšel článek o odhalení památníku T. G. Masaryka v Chustu.

bul-csuz-2018 bul-csuz-2018 bul-csuz-2018
18. května 2018

Zástupci Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě plánují navštívit město Svaljavu a obec Korytnyany v Užhorodském okresu, aby předali oficiální žádost k povolení odhalení pamětních tabulí k památce podnikatele Tomáše Bati - v tomto období byly v mnoha obcích velmi oblíbené obchody - prodejny Baťa - s kvalitní obuví.

17. května 2018

O činnosti Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě se zmiňují česká média:
Ve městečku Chust v Zakarpatské oblasti na Ukrajině byl odhalen basreliéf Tomáše Garrigua Masaryka. Iniciátorem byl Klub TGM v Užhorodě a Užhorodský spolek Slováků... Více v článku krajanské sekce Českého rozhlasu ze dne 10. dubna 2018.

12. dubna 2018

Zástupci spolků Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě, Užhorodské společnosti české kultury J. A. Komenského a Užhorodského spolku Slovákov se setkali s majitelem a provozovatelem restaurace - muzea Pid Zamkom - Jurijem Rusnakem a dohodli se na umístění pamětní tabule - bas-reliéfu - klasika české literatury - Ivana Olbrachta, který je spjat s Podkarpatskou Rusí, a po němž je ulice, kde restaurace - muzeum sídlí, pojmenována. Pamětní tabule bude umístěna na fasádě budovy restaurace. Slavnostní odhalení je naplánováno na rok 2019. Pomoc při realizaci přislíbil Generální konzul ČR ve Lvově - Pavel Pešek a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

pametni-tabule-olbrachta
22. března 2018

Zásluhou místních obyvatel byla v tomto roce odhalena pamětní tabule T. G. Masaryka také v obci Buštyno v Tjačevském okrese Zakarpatské oblasti.

pametni-tabule-masaryk-bustyno-2018 pametni-tabule-masaryk-bustyno-2018
17. března 2018

Dne 7. března 2018 byla ve městě Chustu slavnostně odhalena pamětní tabule - bas-reliéf - T. G. Masaryka. Iniciátory této akce byly spolky Klub T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodský spolok Slovákov. Odhalení pamětní tabule se uskutečnilo díky finanční podpoře Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým, a Masarykova demokratického hnutí z Prahy. Slavnostního odhalení se zúčastnili Generální konzul - Pavel Pešek, zástupce starosty města Chustu - Ivan Fetko, ředitel Dobročinného fondu ViZa - Volodymyr Čubirko, zástupce Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze - Jan Šimek, ředitel Chustského lycea - Ivan Lupjak, a další hosté, členové a výbor Klubu T. G. Masaryka, Užhorodské společnosti J. A. Komenského, Užhorodského spolku Slovákov, místní občané a pamětníci. Po slavnostním odhalení a krátkém vystoupení účastníků vystoupili žáci lycea s českými a slovenskými písničkami. Mediálně akci podpořila místní televize M-Studio a satelitní kanál Sirius TV. Odhalení se uskutečnilo přesně v den narozenin prvního československého prezidenta, a zároveň sto let od vzniku 1. ČSR.

chust-odhaleni-2018 chust-odhaleni-2018 chust-odhaleni-2018

Za poskytnutí fotodokumentace děkujeme členům spolku a Zakarpatí.cz.


Reportáž televize M-Studio je k dispozici online zde:


Tisková zpráva o slavnostním odhalení je k dispozici na webu Generálního konzulátu ČR ve Lvově.

4. března 2018

Ve dnech 12. - 17. března 2018 pořádají Generální konzulát SR v Užhorodě a Generální konzulát ČR ve Lvově Dny Česka a Slovenska v Užhorodě. V rámci týdne proběhne řada besed zástupců organizátorů se studenty Užhorodské národní univerzity a hosty, dále proběhne prezentace a výstava knih, promítání filmů a například také divadelní představení Divadla Na Jezerce s Milanem Kňažkem. Akce se zúčastní zástupci a členové českých a slovenských krajanských spolků. Další informace a program jsou uvedeny v tiskové zprávě.

2. března 2018

Masarykova pamětní tabule je hotova! Připomínáme, že slavnostní odhalení bas-reliéfu T. G. Masaryka v Chustu se uskuteční ve středu - 7. března 2018 - ve 13 hodin. Slavnostního odhalení se zúčastní také Generální konzul ČR ve Lvově - pan Pavel Pešek - a zástupci Generálního konzulátu SR v Užhorodě. Další informace k projektu najdete zde.

masaryk-bas-relief-chust-hotovo-2018
15. února 2018

Dne 20. ledna 2018 vyšel ve Zpravodaji Užhorodské městské rady a výkonného výboru článek o aktivitách spolků Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodského spolku Slovákov, které podporují kulturní dědictví Čechů a Slováků v regionu - vydání publikací - sborníků (kalendářů) jednotlivých spolků, reedicí publikací z dob 1. Československé republiky a odhalení pamětních desek a tabulí významných českých a slovenských osobností.

zpravodaj-uzhorodske-mestske-rady-2018-leden-925-2
17. ledna 2018

Členové Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodského spolku Slovákov navštívili město Chust, kde se setkali se zástupcem předsedy Rady města Chustu - panem Ivanem Fetko, a s ředitelem Chustského lycea číslo 11 - Dmytrem Priharou, na jehož budově bude umístěna Masarykova pamětní tabule. Při jednání s účastníky projektu byla dohodnuta spolupráce a podpora akce ze strany místní samosprávy. Slavnostní odhalení proběhne dne 7. března 2018 ve 13 hodin.

pametni-tabule-masaryk-chust-2018-leden-navsteva-chustu pametni-tabule-masaryk-chust-2018-leden-navsteva-chustu pametni-tabule-masaryk-chust-2018-leden-navsteva-chustu
pametni-tabule-masaryk-chust-2018-leden-navsteva-chustu pametni-tabule-masaryk-chust-2018-leden-navsteva-chustu pametni-tabule-masaryk-chust-2018-leden-navsteva-chustu

Další fotografie z návštěvy Chustu jsou ke shlédnutí ve fotogalerii a informace k projektu najdete zde.

4. ledna 2018

Klub T. G. Masaryka v Užhorodě obdržel první fotografie bas-reliéfu 1. československého prezidenta - T. G. Masaryka, který bude odhalen dne 7. března 2018 v Chustu - další informace k projektu najdete zde.

bas-relief-masaryk-chust-2018 bas-relief-masaryk-chust-2018
25. prosince 2017

Ve dnech 13. - 15. prosince 2017 navštívili předsedové Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodské společnosti J. A. Komenského předvánoční Prahu. Během svého pobytu se zástupci českých krajanských spolků setkali s představiteli Masarykova demokratického hnutí, Společnosti přátel Podkarpatské Rusi, ředitelem Domu národnostních menšin - panem Mgr. Jakubem Štědroněm, zástupci Československého ústavu zahraničního a Českobratrské církve evangelické. Cílem setkání bylo potvrdit současnou a budoucí spolupráci mezi zmíněnými organizacemi. Společnost přátel Podkarpatské Rusi v Praze a Masarykovo demokratické hnutí potvrdily finanční podporu aktivit a akcí krajanských spolků v roce 2018 při příležitosti výročí 100 let vzniku 1. ČSR na vydání reedic publikací týkajících se Masaryka a Podkarpatské Rusi. Při setkáních zástupci spolků předali představitelům výše zmíněných organizací publikace, které byly spolky vydány v roce 2017.

setkani-praha-2017 setkani-praha-2017 setkani-praha-2017
14. prosince 2017

Dne 28. října 2017 se v rámci oslav 99. výročí vzniku 1. ČSR uskutečnilo setkání členů, zástupců Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě, zástupců Dobročinného fondu ViZa občanů města a turistů z České a Slovenské republiky u bust T. G. Masaryka a M. R. Štefánika, při kterém si společně připomněli den a období, kdy dnešní ukrajinská Zakarpatská oblast byla součástí Československa. Před památníkem Masaryka si zazpívali všichni společně pod vedením hlasů členů cimbálové muziky Litera z moravského Vlčnova českou hymnu. Následně se uskuteční společný Česko-Slovenský večer v místní hospůdce Pid Zamkom, kde vystoupila a tím zajistila výbornou atmosféru večera již zmíněná cimbálová muzika Litera. Reportáž mukačevské Televize Sirius můžete shlédnout zde.

21. října 2017

Dne 28. října 2017 pořádají Klub T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodský spolok Slovákov setkání krajanů a přátel české a slovenské kultury při příležitosti vzniku 1. Československé republiky, jejíž součástí bylo i území dnešní Zakarpatské oblasti (tehdy Podkarpatská Rus). Před bustami Masaryka a Štefánika budou položeny věnce a kytice za účasti krajanů a hostů z České republiky a ze Slovenska. V tento den se také uskuteční Česko-Slovenský večer v místní hospůdce Pid Zamkom, kde mimo jiné vystoupí moravská cimbálová muzika Litera z Vlčnova.

26. sprna 2017

Klub T. G. Masaryka v Užhorodě obdržel informaci o schválení finanční podpory Pardubického kraje na přípravu a zhotovení pamětní tabule - bas-reliéfu 1. československého prezidenta - T. G. Masaryka, která bude umístěna se souhlasem místní samosprávy na budově technického lycea v Chustu - na ulici Puškina 11. Financování proběhne prostřednictvím dobročinného fondu ViZa, slavnostní odhalení je naplánováno na 7. března 2018 - v den prezidentových narozenin a přesně 100 let od vzniku 1. ČSR.

17. července 2017

Ve dnech 4. a 5. července 2017 navštívil Zakarpatskou oblast předseda Společnosti přátel Podkarpatské Rusi - pan Jan Čopík. V rámci návštěvy oblasti proběhlo setkání s představiteli českých krajanských spolků Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodské společnosti české kultury J. A. Komenského. V rámci setkání byla dohodnuta a potvrzena další spolupráce mezi Společností a krajanskými spolky v kulturní oblasti. Společnost přátel Podkarpatské Rusi finančně podpoří vydání jubilejního Našeho kalendáře 2018, který bude vydán v rámci 20 letého výročí existence Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě. Vydání jubilejní publikace finančně podpořilo také Masarykovo demokratické hnutí. Půjde tak o společný projekt Společnosti přátel Podkarpatské Rusi, Masarykova demokratického hnutí a Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě. Předpokládaný termín vydání publikace je konec roku 2017.

29. června 2017

Předseda krajanského spolku Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě - Ivan Latko - obdržel poděkování od hejtmana Kraje Vysočina - pana Jiřího Běhounka. Toto poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci akce při poslední návštěve delegace Kraje Vysočina. Představitelé a členové krajanského spolku si poděkování velice váží a berou ho jako motivaci pro rozvoj dalších aktivit v rámci spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatské oblasti.

podekovani-hejtman-latko-2017
16. června 2017

Při příležitosti výročí vzniku 1. ČSR pořádají krajané společný Česko-Slovenský večer v Užhorodu. Akce se uskuteční dne 28. října 2017 od 18 hodin v kavárně-muzeu Pid zamkom, na ulici Ivana Olbrachta 3 v Užhorodě. Podrobnější informace a program najdete na facebookové stránce události.

3. května 2017

Ve dnech 3. - 5. května 2017 se při příležitosti 10. výročí spolupráce uskuteční pracovní cesta zástupců Kraje Vysočina do Zakarpatské oblasti. V první den návštěvy připravili zástupci krajanských spolků pro hosty prohlídku města Užhorodu s památkami připomínajícími období 1. ČSR - po českých stopách. Cílem cesty jsou prohlídky realizovaných projektů financovaných fondem ViZa v Zakarpatské oblasti - městech a obcích Svaljava, Sojmy, Koločava, Chust, Ilnica a Mukačevo. Během pracovní cesty budou delegaci doprovázet pan Michajlo Rivis - předseda Zakarpatské oblasti Rady Ukrajiny, pan Vasyl Makovskyj - vedoucí kanceláře Zakarpatské oblasti Rady Ukrajiny a Volodymyr Čubirko - ředitel dobročinného fondu ViZa.

3. května 2017

zmizely-svet-podkarpatske-rusi-vystava-ilko-2017

Dne 11. května 2017 v 18 hodin se v Galerii ILKO v Užhorodě koná vernisáž výstavy Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hulky. Organizátory jsou Slovanská knihovna Národní knihovny České republiky (Praha) a Galerie ILKO (Užhorod). Výstava potrvá do 31. května 2017.

2. května 2017

Ve dnech 2. - 6. května 2017 navštíví Zakarpatskou oblast studenti a pedagogové z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tato vysoká škola již několik let spolupracuje s místní Východoevropskou slovanskou univerzitou v Užhorodě. V první den návštěvy se hosté setkali se zástupci krajanských spolků, kteří je provedli historickým centrem Užhorodu po československých stopách - pomníky Masaryka a Štefánika, čtvrť Galago. V následujících dnech hosté pokračují v cestě a navštíví obce Polana, Koločava a město Mukačevo. Dne 6. května 2017 se spolu se zástupci krajanských spolků zúčastní kulturní akce - koncertu - za účasti studentů v Užhorodě - a společného oběda.

5. dubna 2017

V úterý - dne 28. března 2017 - byla slavnostně odhalena pamětní tabule J. A. Komenského v Mukačevu na budově Pedagogické fakulty Mukačevské státní univerzity. Odhalení tabule finančně podpořili Pardubický kraj a členové krajanských spolků - Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě, Užhorodské společnosti české kultury J. A. Komenského a Užhorodského spolku Slovákov. Slavnostní akce se zúčastnili konzul Generálního konzulátu ČR ve Lvově - pan Igor Šedo, ředitel Dobročinného fondu ViZa - pan Volodymyr Čubirko, odborný pracovník pražského Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského - PhDr. Jan Šimek, Ph.D., ředitel MDU - pan Ivan Kušnir, dále zástupci místní samosprávy a krajanských spolků. Děti z místní základní školy č. 6, ve které se vyučuje český jazyk, a kterou materiálně a finančně podporují Kraj Vysočina a Klub T. G. Masaryka v Užhorodě, se na závěr akce postaraly o kulturní blok českých písní. Akce byla propagována místními médii.

pametni-tabule-komenskeho-mukacevo-2017-odhaleni pametni-tabule-komenskeho-mukacevo-2017-odhaleni pametni-tabule-komenskeho-mukacevo-2017-odhaleni
pametni-tabule-komenskeho-mukacevo-2017-odhaleni pametni-tabule-komenskeho-mukacevo-2017-odhaleni pametni-tabule-komenskeho-mukacevo-2017-odhaleni
12. března 2017

Společnost přátel Podkarpatské Rusi vydala letošní první číslo svého časopisu Podkarpatská Rus, ve kterém jsou mimo jiné zmíněny reedice publikací vydaných Klubem T. G. Masaryka v Užhorodě - historická studie K. Kochanného-Goralčuka (vydaná s podporou Pardubického kraje a SPPR) Podkarpatská Rus v minulosti a přítomnosti a sborník statí o legionářské osadě Svoboda, její vznik a budování.

Časopis Podkarpatská Rus - číslo 1/2017 - je ke stažení zde.

12. března 2017

V úterý - dne 7. března 2017, v den narozenin T. G. Masaryka, prvního prezidenta ČSR, uspořádali představitelé a členové Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě, Užhorodské společnosti české kultury J. A. Komenského a Užhorodského spolku Slovákov vzpomínkovou akci v parku u busty T. G. Masaryka - při příležitosti narozenin této významné postavy naší historie.

4. března 2017

Na základě partnerské spolupráce mezi Krajem Vysočina a Zakarpatskou oblastí Ukrajiny bude z Dobročinného fondu ViZa poskytnuta finanční podpora Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodské společnosti J. A. Komenského na publikační činnost. Krajanské spolky tuto podporu využijí na vydání sborníku Náš kalendář na rok 2018 k příležitosti oslav 20 let existence Klubu T. G. Masaryka a k vydání reedice další historické knihy z roku 1935.

3. března 2017

Dne 28. března 2017 ve 13 hodin je plánováno slavnostní odhalení pamětní tabule J. A. Komenského v Mukačevu - na ulici Jana Amose Komenského 59, budově Pedagogické fakulty MDU. Tato akce proběhne díky finanční podpoře Pardubického kraje a členské základně Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě.

komensky-relief-pametni-tabule-mukacevo-2017
23. února 2017

Ve dnech 21. - 23. února 2017 navštivila Zakarpatskou oblast delegace z Kraje Vysočina. V rámci služební cesty se uskutečnilo setkání se zástupci místní samosprávy, při kterém jednalo o další spolupráci v rámci finanční podpory Zakarpatské oblasti z fondu ViZa. Během slavnostní večeře, která proběhla v hotelu Kilikija a které se zúčastnili zástupci Kraje Vysočina, místní samosprávy Zakarpatské oblasti, Dobročinného fondu ViZa a Klubu T. G. Masaryka, poděkovovali zástupci Kraje Vysočina přesedovi Klubu T. G. Masaryka Ivanu Latkovi za podporu při propagaci české a československé kultury a historie v regionu Zakarpatské oblasti a při této příležitosti také pogratulovali k významnému životnímu jubileu - 60 let. Ke gratulaci se zprostředkovaně připojil i hejtman Kraje Vysočina, který své přání a poděkování zaslal elektronickou poštou.

delegace-z-kraje-vysocina-2017
10. února 2017

Ve dnech 6. - 7. února 2017 navštívili Českou republiku, konkrétně města Uherské Hradiště a Brno, v rámci své služební cesty zástupci českých krajanských spolků - Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodské společnosti české kultury J. A. Komenského.

navsteva-zastupcu-krajanskych-spolku-v-ceske-republice-2017 navsteva-zastupcu-krajanskych-spolku-v-ceske-republice-2017 navsteva-zastupcu-krajanskych-spolku-v-ceske-republice-2017
8. února 2017

Klub T. G. Masaryka v Užhorodě a Užhorodská společnost české kultury J. A. Komenského získaly povolení k odhalení pamětní tabule T. G. Masaryka ve městě Chustu - na budově technického lycea. Odhalení by mělo proběhnout v průběhu letošního roku.

povoleni-odhaleni-tabule-masaryka-chust-2017 povoleni-odhaleni-tabule-masaryka-chust-2017
25. ledna 2017

„V zakarpatské oblasti žije zhruba 500 až 600 rodin, které mají české nebo československé kořeny. Hlavním cílem našeho spolku je propagace České republiky formou různých konferencí nebo koncertů. Také připomínáme našeho prvního prezidenta,“ uvádí například velmi slušnou češtinou předseda Klubu T. G. Masaryka v ukrajinském Užhorodu Ivan Latko.

Článek s názvem "V cizině už žije každý šestý Čech" o krajanech žijících v zahraničí, který vyšel 19. ledna 2017 v deníku E15, je k dispozici na webové adrese deníku na tomto odkazu.

V cizině už žije každý 6. Čech

1. prosince 2016

Dne 23. listopadu 2016 navštívil předseda Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě město Chust, kde se setkal se zástupci Chustské městské rady - starostou - panem Volodymyrem Kasčukem a zástupcem starosty - panem Volodymyrem Erfanem. Setkání se zúčastnil také předseda chustského Klubu oživení české a slovenské kultury - pan Roman Mandzuk. Během setkání se zástupci spolků a samosprávy dohodli na spolupráci při odhalení pamětní tabule T. G. Masaryka. Povolení na odhalení tabule bude vydáno ještě do konce roku 2016, samotné umístění a odhalení by mělo proběhnout na podzim roku 2017. Tabule bude umístěna na jedné z budov z období 1. ČSR - ve čtvrti Masarykova kolonie.

Klub TGM v Chustu Klub TGM v Chustu
8. listopadu 2016

Dne 10. listopadu 2016 se v Užhorodě uskuteční setkání krajanů - představitelů krajanských spolků Klubu T. G. Masaryka a Užhorodské společnosti české kultury J. A. Komenského - s novým generálním konzulem Generálního konzulátu ČR ve Lvově - panem Pavlem Peškem. Setkání se uskuteční v odpoledních hodinách v zasedací místnosti v sídle krajanských spolků v Užhorodě.

2. listopadu 2016

Dne 28. října 2016 se v rámci oslav 98. výročí vzniku 1. ČSR uskutečnilo setkání členů a zástupců Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě u busty T. G. Masaryka, při kterém si společně připomněli den a období, kdy dnešní ukrajinská Zakarpatská oblast byla součástí Československa. Setkání se zúčastnili také turisté a členové spolku z Karviné, Rychvaldu, Měnína a Uherského Hradiště.
V tento den zároveň proběhla podobná akce na Slovensku, setkání u pomníku T. G. Masaryka v Bratislavě se zúčastnil předseda Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě - Ivan Latko, hosté z Užhorodu, zástupci politických stran a organizací, Českého spolku v Bratislavě, občané Bratislavy.

19. října 2016

Ve dnech 15. - 22. října 2016 se v Užhorodě koná výstava o meziválečné československé architektuře. Součástí výstavy je program pro zástupce místní samosprávy i zájemce z řad široké veřejnosti. Vernisáž výstavy se konala 15. října a zúčastnili se jí i představitelé Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě. Výstava je umístěna v místních vinných sklepech zvaných Soví hnízdo na ulici Rákoci 2.

5. října 2016

Ve dnech 28. - 30. září 2016 se v Praze v nové budově Národního muzea uskutečnila konference Krajané a otázka identity, které se zúčastnili krajané z celého světa. Akce se zúčastnili i přeseda Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě - Mgr. Ivan Latko, a předseda Užhorodské společnosti české kultury J. A. Komenského - Jurij Syvochop. Na konferenci byla předána Ocenění za dlouholetou činnost pro krajanské komunity. Mezi oceněnými je i zakladatel a předseda Klubu T. G. Masaryka - Ivan Latko.

Konference Krajané a otázka identity 2016 Konference Krajané a otázka identity 2016 Konference Krajané a otázka identity 2016
Konference Krajané a otázka identity 2016 Konference Krajané a otázka identity 2016 Konference Krajané a otázka identity 2016

O oceněních a konferenci se píše i v médiích - článek Českého rozhlasu najdete zde.

25. srpna 2016

Dne 24. srpna 2016 navštívil Klub T. G. Masaryka v Užhorodě předseda Společnosti přátel Podkarpatské Rusi - pan Ing. Jan Čopík. Přesně tato organizace se finančně podílela na vydání reedice publikace Podkarpatská Rus 1931. Při setkání se členy klubu se hovořilo o další vzájemné spolupráci mezi organizacemi. Na příští rok - 2017 - se plánují přednášky o historii kraje a o aktivitách krajanských spolků v sídle Společnosti přátel Podkarpatské Rusi v Praze. Na závěr setkání byly panu Čopíkovi předány aktuální publikace vydané Klubem T. G. Masaryka.

28. července 2016

Ve dnech 28. - 30. září 2016 se v Praze v Národním muzeu uskuteční Konference krajané a problém identity. Konference se aktivně zúčastní i zástupci Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě. Další informace a program konference najdete zde.

28. července 2016

Dne 15. července 2016 vyšel ve zpravodaji místní samosprávy "Užhorod" článek Karpatský Vavylon v období Československa, ve kterém se píše mimo jiné i o publikacích Klubu T. G. Masaryka a Užhorodského spolku Slovákov, díky kterým se připomíná historie Podkarpatské Rusi v období 1. ČSR. Odkaz na článek je zde.

16. července 2016

Na červnovém zasedání Zastupitelstva Pardubického kraje byla projednána a schválena podpora na realizaci projektu pamětní tabule J. A. Komenského v Mukačevu. Finanční podpora bude Klubu T. G. Masaryka předána v průběhu července prostřednictvím nadačního fondu ViZa.

16. června 2016

Ve dnech 9. - 13. června 2016 navštívili Zakarpatskou oblast studenti z brněnské Mendelovy univerzity. Hlavním cílem jejich návštěvy byla horská túra na polonině Boržavě, která se táhne od Volovce po Mižhirja a v příznivém počasí nabízí atraktivní výhledy. Skupina postupně zdolala vrcholy Cycka (1219m), Tomnatyk (1344m), Plaj (1323m), Velykyj Verch (1598m) a Mala Gymba (1416m). Díky nepřiznivému počasí museli túru zkrátit a ukončit nad městečkem Pylypec. Zde navštivili známý vodopád Šypot, dále pak jezero Syněvyr a nebyli by to Češi, kdyby se nezastavili v Koločavě - působišti Ivana Olbrachta. Na konci pobytu ještě zvládli krátkou prohlídku Užhorodu a nechyběl ani gastronomický zážitek v restauraci Pidkova v Perečině.

Studenti Mendelovy univerzity 2016 Studenti Mendelovy univerzity 2016 Studenti Mendelovy univerzity 2016
29. května 2016

V rámci pracovní cesty na Zakarpatí navštívila delegace Pardubického kraje vedená hejtmanem Martinem Netolickým několik dokončených projektů, které byly částečně hrazené z krajského rozpočtu. Jednalo se především o rekonstrukce kotelen pro vytápění škol a školek, ale také investice do vybavení tříd. Celkově na tyto účely uvolnil Pardubický kraj částku jednoho a půl milionu korun. Delegace se také setkala se zástupci krajanského spolku T. G. Masaryka v Užhorodě, při kterém hejtman předal panu Ivanu Latkovi dvě stříbrné pamětní mince zobrazující právě prezidenta Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. Více informací na webu Pardubického kraje.

19. května 2016

Dne 12. května 2016 se ve středisku krajanských spolků v Užhorodě uskutečnilo setkání členů Klubu T. G. Masaryka se zástupci brněnské společnosti Přátelé Podkarpatské Rusi v čele s předsedou - panem Ing. Liborem Chytílkem. Zástupci a členové obou organizací se vzájemně informovali o svých aktivitách a další spolupráci.

Přátelé Podkarpatské Rusi 2016 Přátelé Podkarpatské Rusi 2016 Přátelé Podkarpatské Rusi 2016
Přátelé Podkarpatské Rusi 2016 Přátelé Podkarpatské Rusi 2016 Přátelé Podkarpatské Rusi 2016
Přátelé Podkarpatské Rusi 2016 Přátelé Podkarpatské Rusi 2016 Přátelé Podkarpatské Rusi 2016
19. května 2016

Dne 10. května 2016 se ve středisku Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě uskutečnilo setkání s učiteli a žáky Základní umělecké školy v Potštátu v čele s ředitelkou - paní Janou Kozubíkovou. Po setkání hosté odcestovali do hor, kde pokračovali v plánovaném pobytu a návštěvě Koločavy, Pilipce, Chustu a dalších míst.

4. května 2016

Dne 28. dubna 2016 pořádalo Výzkumné centrum Slovenské společnosti pro zahraniční politiku, n.o., Užhorodská národní univerzita a Ukrajinsko-slovenský institut humanitních iniciativ mezinárodní vědeckou konferenci "Jazyky národnostních menšin v ukrajinsko-slovenském pohraničí". Akce se uskutečnila v Hotelu Praha v Užhorodě. V rámci programu vystoupil se svým příspěvkem také předseda Klubu T. G. Masaryka - Ivan Latko.

25. dubna 2016

Dne 30. dubna 2016 odvysílá stanice Český rozhlas Plus v rámci magazínu věnovanému národnostním menšinám Mezi námi od 15:10 hodin rozhovor s předsedou Klubu T. G. Masaryka - Ivanem Latkem

21. dubna 2016

V sobotu - dne 14. května 2016 - ve 13 hodin se uskuteční jarní členská beseda spolku Přátelé Podkarpatské Rusi. Hlavní náplní programu bude vystoupení předsedy Klubu T. G. Masaryka - pana Mgr. Ivana Latka - na téma Zaměření činnosti užhorodského krajanského spolku a předpokládaného rozvoje budoucích vzájemných vztahů. Beseda se tradičně uskuteční v sále Staré radnice v Brně na Radnické 8.

20. dubna 2016

Při návštěvě Prahy v uplynulých dnech proběhlo setkání zástupců Klubu T. G. Masaryka (předseda Ivan Latko), Slovanské unie z. s. (předseda Ing. Vojtěch Merunka) a Masarykova demokratického hnutí (výkonná tajemnice Mgr. Jindřiška Nevyjelová), při kterém se dohodli na vzájemné spolupráci v oblasti kultury a s Masarykovým demokratickým hnutím také na společném vydání zpravodaje Náš kalendář na rok 2018 ke 20. výročí vzniku našeho krajanského spolku.

1. dubna 2016

Společnost přátel Podkarpatské Rusi zve své členy, přátele a veřejnost na besedu s Ivanem Latkem, předsedou krajanského spolku Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě. Tématy besedy bude současná situace na Ukrajině a v Zakarpatské oblasti nejen z pohledu tamní české a slovenské menšiny. Beseda se uskuteční ve čtvrtek - 14. dubna 2016 - od 16:00 hodin ve společenském sále Domu národnostních menšin v Praze 2, Vocelova 3.

Několik fotografií z akce najdete v sekci fotogalerie.

...